XINUO 12.1 Inch Marine AIS Support C-Map Chart Navigation & GPS Chart plotter Combine with AIS Transponder Class B HM-5912N

12.1”Color LCD with 800 x600 resolution, high brightness and wide angle of view.
C-MAP MAX & XINUO-MAP dual chart systems for user to choose.
Fully support AIS function, display AIS targets dynamically on the chart.
Multi-language support and six display modes.
Extenal speaker supporting improves user experience.
Three indepent output ports and input ports work with different baud rate for 0183 signal.
Built-in global chart, upgrade XINUO chart regularly.
| Display unit | HM-5912(N) |
|---|---|
| Display Type | Color TFT LCD |
| Display Size | 12.1 inch |
| Display Resolution | 800 × 600 pixels (SVGA) |
| Display Brightness | 500cd/m2 |
| Language | English, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Vietnamese, Bahasa Malaysia, Turkish, Thai, Greek, Indonesian, Japanese, Korean, Arabic , Persian |
| Display Modes | Standard Chart View, Simple Chart View, AIS Data , GNSS Data, 3D Navigation, Compass |
| Memory Capacity | 10000 waypoints, 200 routes ,10000 marks, one route can indicate 1000000 waypoints |
| Interface | AIS Output 1 Ports, 0183 Output 2 Ports, 0183 Input 3 Ports (Mutual independent,Baud rate can be set indenpently) |
| Chart | C-MAP (MAX) & XINUO MAP |
| Power Supply | DC12V-36 V |
| Enviromental | |
| Working temperature | -15℃~+55℃ |
| Storage temperature | -20℃ ~ +60℃ |
| Waterproofing | IPX6 |
| AIS Receiver | |
| Frequency | 156.025MHz ~ 162.025MHz |
| Bandwidth | 25kHz |
| Modulation | GMSK / FM |
| Data Rate | 9600 bps |
| Number of AIS transmitter | 1 |
| Number of AIS Receiver | 2 (Contains A and B channels) |
| AIS Channel A | CH87B(161.975MHz) |
| AIS Channel B | CH88B(162.025MHz) |
| Output Power | 2 W |
| Rx Sensivity | < -107 dBm @ 20% PER |
| GNSS Performance | |
| GPS Receiver | 22 tracking channels/ 66 receiving channels (Support WAAS/EGNOS/MSAS/GAGAN) |
| Receive Frequency | L1 (1575.42 MHz) |
| Time to First Fix | Less than 39 seconds (Cold start) |
| Tracking Velocity | 999 knots |
| Coordinate Systems | WGS-84 (and others) |
| Accuracy | |
| GPS | Position: < 15 meters, 95% typical Velocity: 0.1knot RMS steady state |
| DGPS (USCG/RTCM) | Position: 3~5 meters, 95% typical Velocity: 0.1 knot RMS steady state |
| DGPS (WAAS) | Position: <3 meters, 95% typical Velocity: 0.1 knot RMS steady state |
| Standards | |
IEC 62287-1 Ed. 2, 2010; IEC 61108-1 Ed. 1, 2003 IEC 60945 :2002 EMC related items IEC 60950-1:2006 IEC 60529:2006 EMC related items
| |
Desk Mounting

Flush Mounting

