XINUO 10.4 Inch Marine GPS Chart Plotter Support C-Map Chart Navigation XF-1069
$586.00
XINUO 10.4 Inch Marine GPS Chart Plotter Support C-Map Chart Navigation XF-1069Product Description10.4” Color LCD with 800 x 600 resolution, high brightness and wide angle of view.C-MAP ( MAX ) & XINUO-MAP dual chart systems for user to choose.Built-in global chart, upgrade chart regularly with ..
XINUO 10.4 Inch Marine GPS Chart Plotter Support C-Map Chart Navigation XF-1069
Product Description
- 10.4” Color LCD with 800 x 600 resolution, high brightness and wide angle of view.
- C-MAP ( MAX ) & XINUO-MAP dual chart systems for user to choose.
- Built-in global chart, upgrade chart regularly with free of charge.
- Floating GND power design, more stable and reliable.
Conform to IPX5 water-proof standard.
| Display unit | XF-1069 |
|---|---|
| Display Type | Color TFT LCD |
| Display Size | 10.4 inch |
| Display Resolution | 800 × 600 pixels (SVGA) |
| Display Brightness | 300cd/m2 |
| Language | English, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Vietnamese, Bahasa Malaysia, Turkish, Thai, Greek, Indonesian, Japanese, Korean, Spanish; Burmese |
| Display Modes | Standard Chart View, Simple Chart View, AIS Data , GPS Data, 3D Navigation, Compass |
| Memory Capacity | 6000 waypoints;10000 marks; 800 tracks; 200 routes (48 points each route); 200drawlines (40 points each drawline); |
| Interface | 1 serial Iutput 1 Ports , 2 serial Output 2 Ports, AIS Input 1Ports, |
| Chart | C-MAP (MAX) & XINUO MAP |
| Power Supply | DC10V-36 V |
| Enviromental | |
| Working temperature | -15℃~+55℃ |
| Storage temperature | -20℃ ~ +60℃ |
| Waterproofing | IPX5 |
| GNSS | |
| GNSS Receiver | 32 channels (Support WAAS/EGNOS/MSAS/GAGAN ) |
| Receive Frequency | L1 (1575.42MHz) B1 (1561.098MHz) |
| Position Accuracy | GPS&BDS 2.5m |
| GPS 3m | |
| BDS 5m | |
| Speed Accuracy | 0.1m/s(50%@10m/s) |
| Acquisition Time | Cold Start: <32s ,Hot Start:<1s |
| Tracking Velocity | 999 knots |
| Coordinate Systems | WGS-84 (and others) |
| Standards | |
IEC 60945 :2002 EMC related items ETSI EN 301 489-1V1.8.1:2008 EMC related items
IEC 60950-1:2006 ETSI EN 301 489-3 V1.4.1:2002 EMC related items
IEC 60529:2006 EMC related items ETSI EN 300 440-2 V1.4.1:2010 Spurious related items ETSI EN 300 440-1 V1.6.1:2010 Spurious related items
| |
| Packing List | |
| Main Unit×1set | GPS Antenna×1 pc |
| Mounting Bracket×1pc | User’s Manual ×1 pc |
| Knob ×2 pcs | Quick Guide ×1pc |
| Power Cable ×1 pc | Certification ×1pc |
| Data Cable with 8 pins plug×1 pc | Warranty Card ×1pc |
