XINUO 12.1 Inch AIS Class B & GPS Chart Plotter HM-5912
$780.00
Product Description12.1 Color LCD with 800 x 600 resolution, high brightness and wide angle of view.Floating GND power design, more stable and reliable.Accurate and detailed chart data with official bridge alarm function.Fully support AIS function, display AIS targets dynamically on the chart...
Product Description
- 12.1 Color LCD with 800 x 600 resolution, high brightness and wide angle of view.
- Floating GND power design, more stable and reliable.
- Accurate and detailed chart data with official bridge alarm function.
- Fully support AIS function, display AIS targets dynamically on the chart.
- Built-in global chart, upgrade chart regularly with free of charge.
- Conform to IPX5 water-proof standard.
| Display unit | HM-5912 |
|---|---|
| Display Type | Color TFT LCD |
| Display Size | 12.1 inch |
| Display Resolution | 800 × 600 pixels (SVGA) |
| Display Brightness | 400cd/m2 |
| Language | English, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Vietnamese; Korean |
| Memory Capacity | 6000 waypoints; 10000 marks; 800 tracks; 1000 beacons; 200 routes (48 points each route); 200drawlines (40 points each drawline); 1000 customized bridges |
| Interface | GPS Output 1 Ports, AIS Output 2 Ports, 0183 Iutput 1 Ports |
| Chart | XINUO chart |
| Power Supply | DC12V-36 V |
| Enviromental | |
| Working temperature | -15℃~+55℃ |
| Storage temperature | -20℃ ~ +60℃ |
| Waterproofing | IPX5 |
| AIS Receiver | |
| Frequency | 156.025MHz ~ 162.025MHz |
| Bandwidth | 25kHz |
| Modulation | GMSK / FM |
| Data Rate | 9600 bps |
| Number of AIS transmitter | 1 |
| Number of AIS Receiver | 2 (Contains A and B channels) |
| AIS Channel A | CH87B(161.975MHz) |
| AIS Channel B | CH88B(162.025MHz) |
| Output Power | 2 W |
| Rx Sensivity | < -107 dBm @ 20% PER |
| GNSS Performance | |
| GPS Receiver | 22 tracking channels/ 66 receiving channels (Support WAAS/EGNOS/MSAS/GAGAN) |
| Receive Frequency | L1 (1575.42 MHz) |
| Time to First Fix | Less than 39 seconds (Cold start) |
| Tracking Velocity | 999 knots |
| Coordinate Systems | WGS-84 (and others) |
| Accuracy | |
| GPS | Position: < 15 meters, 95% typical Velocity: 0.1knot RMS steady state |
| DGPS (USCG/RTCM) | Position: 3~5 meters, 95% typical Velocity: 0.1 knot RMS steady state |
| DGPS (WAAS) | Position: <3 meters, 95% typical Velocity: 0.1 knot RMS steady state |
| Standards | |
IEC 62287-1 Ed. 2, 2010; IEC 61108-1 Ed. 1, 2003 IEC 60945 :2002 EMC related items IEC 60950-1:2006 IEC 60529:2006 EMC related items
| |
Package List
Main Unit×1set
GPS Antenna×1 pc
Mounting Bracket×1pc
User’s Manual ×1 pc
Knob ×2 pcs
Quick Guide ×1pc
Power Cable ×1 pc
Certification ×1pc
Data Cable with 8 pins plug×1 pc
Warranty Card ×1
pcKeyboard ×1pc
